

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 530 mV |
| Average Rectified Current | 10 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Element Configuration | Common Anode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 180 A |
| Reverse Voltage | 45 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 180 A |
| Reverse Current | 400 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 5846
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40023
Ext.Price$0.40023
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40023 | $0.40023 |
| 10 | $0.30407 | $3.04070 |
| 25 | $0.29664 | $7.41600 |
| 50 | $0.28939 | $14.46950 |
| 100 | $0.28232 | $28.23200 |
| 300 | $0.26287 | $78.86100 |
| 500 | $0.24476 | $122.38000 |
| 1000 | $0.22879 | $228.79000 |
| 3000 | $0.21362 | $640.86000 |
| 5000 | $0.19946 | $997.30000 |
